Ubrana metoda pri razvoju razstavljenih del se poslužuje sodobnih raziskovalnih in umetniških pristopov, uporabe sodobnih tehnologij, kot je umetna inteligenca. V svoji srčici se projekt ukvarja z refleksijo aktualnega stanja današnje družbe in ekologij, znotraj katerih bivamo, hkrati pa ustvarja prostor za razmišljanje o drugih možnih prihodnostih. V tem pogledu je imaginarij, ki ga opolnomoča področje umetnosti, ključnega pomena, da lahko mislimo potencialne rešitve in posledično vzpostavimo vzvode za bolj vzdržno prihodnost. Za implementacijo slednjega je ključno interdisciplinarno povezovanje različnih strok ter spajanje znanj in veščin, slednje pa se je med snovanjem projekta odražalo s povezovanjem in gojenjem dialoga s strokovnjaki, z znanstveniki s področja okoljevarstva, z umetniki, s psihologi in z drugimi kritičnimi misleci.
Cilj projekta je izzvati naše tradicionalne predpostavke in prepričanja, okrepiti okoljsko ozaveščenost in ustvariti prostor za razmišljanje o bližnji prihodnosti znotraj našega primarnega ekosistema – Zemlje. Določeni posamezniki in korporacije, ki imajo v rokah finančne in druge vzvode moči, pogosto stavijo na raziskovanje vesolja in teraformiranje človeku primernih planetov (npr. Mars), ob tem pa pozabljajo, da ima naš planet že vzpostavljen delujoč sistem, ki ga je treba, če želimo živeti v razmeroma ugodnih pogojih, zaščititi. Za razumevanje širše slike se nam zdi ključnega pomena, da kot družba svoj pogled preusmerimo navzdol na naše neposredno okolje, znotraj katerega smo pozicionirani, in se osredotočimo na oblikovanje modelov, ki spodbujajo naše trajnostno delovanje in sobivanje z drugimi organizmi. Znotraj parametrov zgoraj opredeljenih ciljev smo zato prepoznali nujnost, da je treba za družbo prihodnosti vzpostaviti nove, času primerne mehanizme izobraževanja in informiranja, ki posameznike opremijo s kritičnim mišljenjem o pogojih bivanja.
Adrijan Praznik, kurator / producent
Nejc Trampuž (1993) je multimedijski umetnik in fotograf. Z okoljevarstvenimi in ekološkimi tematikami se aktivno ukvarja zadnjih pet let, od leta 2019 pa je tudi aktivist gibanja Mladi za podnebno pravičnost. Trampuževo priljubljeno izrazno sredstvo je kolaž, ki ga prepleta z različnimi sodobnimi tehnologijami, mediji in pristopi, vse to pa združuje v svojo značilno nasičeno estetiko umetniških del, ki so pogosto interaktivna.
RAZSTAVNI PROJEKT
Umetnik: Nejc Trampuž
Kurator in producent: Adrijan Praznik
Programer: Rok Kos
Oblikovalec zvoka: Tim Kropivšek
3D oblikovalka: Brina Meze-Petrić
Organizacija in vodenje projekta: Gašper Beg, Adrijan Praznik
Programer in svetovalec v začetni fazi projekta: Srđan Prodanović
Tehnik: Maid Hadžihasanović
Naslovna podoba: Nejc Trampuž (z uporabo orodja Midjourney)
PUBLIKACIJA
Avtor zgodb in kolažev: Nejc Trampuž (z uporabo orodij GPT-3/OpenAI in Midjourney)
Avtor uvodnega besedila: Adrijan Praznik
Avtor strokovnega članka: Rok Kranjc
Urednika: Adrijan Praznik, Nejc Trampuž
Grafična oblikovalka: Ajda Auer
Programer pri digitalnem arhiviranju besedil: Srđan Prodanović
Prevajalec v slovenski jezik: Marko Djukić, Rok Kranjc
Prevajalec v angleški jezik: Sunčan Patrick Stone
Lektor slovenskega jezika: Jezikovna zadruga Soglasnik, z.o.o.
Lektor angleškega jezika: Dean DeVos
Tiskar: Birografika Bori
Leto izida: 2023
Naklada: 150 izvodov
Brezplačna publikacija
Projekt konS ≡ Platforma za sodobno raziskovalno umetnost je bil izbran na javnem razpisu za izbor operacij “Mreža centrov raziskovalnih umetnosti in kulture”. Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.