Skoči na vsebino
Nova Projekti

Hoja po vodi

Veljko Zejak

Projekt Hoja po vodi sloni na metafori, ki jo običajno uporabljamo takrat, ko želimo opisati neko nemogoče, neverjetno ali čudežno početje. V evropskem kulturno-političnem prostoru se vsled ekstremnih klimatskih pojavov in ekonomskih pritiskov, geostrateških napetosti in oboroženih konfliktov srečujemo z migracijami ljudi, ki v državah razvitega zahoda in severa iščejo svojo rešitev. Za prihod na staro celino migranti običajno izberejo pot po morju in včasih čez reke, ki jih pričakajo z nešteto pastmi. Absurdnost urgentnih situacij, v katerih ljudje tvegajo svoja življenja zato, da bi se preselili v Evropo, je komajda razumljiva, saj se selijo v kapitalizem nadzora, kjer jim biopolitike vzamejo še tisto zadnje, kar jim je ostalo. Evropa kot ideal, iluzija uspeha in sreče migrante mami v mašinerijo potrošniške družbe, v kateri se posameznik utopi v inštrumentalizaciji kapitalističnega stroja in kulturne asimilacije, ki ga do konca pogoltne.

Projekt je nastal z avtorjevo občutljivostjo do globalnega preurejanje sveta, ki se lomi na mejah nacionalnih držav, katere so, kljub prislovični civiliziranosti demokracij, regulirane z nasiljem, ki se dogaja v za človeka nevrednih okoliščinah. Tehnologijo asimilacije migrantov v umetniškem delu pooseblja mehatron-printer, s katerim je izdelana skulpturalna pokrajina, na katero ta isti stroj (mehatron-ploter) spušča kapljice vode na tistih mestih skulpture, ki so analogna zaznanim premikom ljudi na tistem delu mesta (npr. Ljubljane), ki ga opazujemo z radarjem. Uporabljeni radar je prenosna naprava, ki ga za nadzorovanje prehajanja mej do razdalje 14 kilometrov uporabljata vojska ali policija.

 

KOLOFON

Umetnik: Veljko Zejak
Zasnova in izvedba tiskalnika: Nejc Matjaž (Fabrikaid d.o.o.), ::vtol:: (Dmitry Morozov)
Senzorni sistem, elektronika, programiranje: ::vtol:: (Dmitry Morozov)
Podpora pri printanju: Ana Zejak, Luka Žagar, Martin Konič, Roko Držislava Rebić, Tom Winkler
Zahvale: Peripolis d.o.o. (Beograd), Fakulteta za likovno umetnost (Beograd), Tehniška univerza Gradec

Produkcija:  Zavod Kersnikova – Galerija Kapelica in Laboratorij za umetno življenje
Kurator: Jurij Krpan
Producent: Simon Gmajner

Raziskava, razvoj in izvedba strojnega dela projekta so nastali v okviru konS ≡ Platforme za sodobno raziskovalno umetnost s podporo Ministrstva za kulturo in Evropskega sklada za regionalni razvoj Evropske unije. Razstavo sta podprla Ministrstvo za kulturo RS in Mestna občina Ljubljana – Oddelek za kulturo.

 

CV umetnika