Projekt Hoja po vodi sloni na metafori, ki jo običajno uporabljamo takrat, ko želimo opisati neko nemogoče, neverjetno ali čudežno početje. V evropskem kulturno-političnem prostoru se vsled ekstremnih klimatskih pojavov in ekonomskih pritiskov, geostrateških napetosti in oboroženih konfliktov srečujemo z migracijami ljudi, ki v državah razvitega zahoda in severa iščejo svojo rešitev. Za prihod na staro celino migranti običajno izberejo pot po morju in včasih čez reke, ki jih pričakajo z nešteto pastmi. Absurdnost urgentnih situacij, v katerih ljudje tvegajo svoja življenja zato, da bi se preselili v Evropo, je komajda razumljiva, saj se selijo v kapitalizem nadzora, kjer jim biopolitike vzamejo še tisto zadnje, kar jim je ostalo. Evropa kot ideal, iluzija uspeha in sreče migrante mami v mašinerijo potrošniške družbe, v kateri se posameznik utopi v inštrumentalizaciji kapitalističnega stroja in kulturne asimilacije, ki ga do konca pogoltne.
Projekt je nastal z avtorjevo občutljivostjo do globalnega preurejanje sveta, ki se lomi na mejah nacionalnih držav, katere so, kljub prislovični civiliziranosti demokracij, regulirane z nasiljem, ki se dogaja v za človeka nevrednih okoliščinah. Tehnologijo asimilacije migrantov v umetniškem delu pooseblja mehatron-printer, s katerim je izdelana skulpturalna pokrajina, na katero ta isti stroj (mehatron-ploter) spušča kapljice vode na tistih mestih skulpture, ki so analogna zaznanim premikom ljudi na tistem delu mesta (npr. Ljubljane), ki ga opazujemo z radarjem. Uporabljeni radar je prenosna naprava, ki ga za nadzorovanje prehajanja mej do razdalje 14 kilometrov uporabljata vojska ali policija.
KOLOFON
Umetnik: Veljko Zejak
Zasnova in izvedba tiskalnika: Nejc Matjaž (Fabrikaid d.o.o.), ::vtol:: (Dmitry Morozov)
Senzorni sistem, elektronika, programiranje: ::vtol:: (Dmitry Morozov)
Podpora pri printanju: Ana Zejak, Luka Žagar, Martin Konič, Roko Držislava Rebić, Tom Winkler
Zahvale: Peripolis d.o.o. (Beograd), Fakulteta za likovno umetnost (Beograd), Tehniška univerza Gradec
Produkcija: Zavod Kersnikova – Galerija Kapelica in Laboratorij za umetno življenje
Kurator: Jurij Krpan
Producent: Simon Gmajner
Raziskava, razvoj in izvedba strojnega dela projekta so nastali v okviru konS ≡ Platforme za sodobno raziskovalno umetnost s podporo Ministrstva za kulturo in Evropskega sklada za regionalni razvoj Evropske unije. Razstavo sta podprla Ministrstvo za kulturo RS in Mestna občina Ljubljana – Oddelek za kulturo.
CV umetnika