V okviru Laboratorija za izzive smo zasnovali idejo rastne komore, ki bi omogočala personalizirano pridelavo gob in bi ob tem lahko služila tudi kot informacijska in pomnilniška konzola za potrebe bolj ekosistemskega sobivanja med komorami, povezanimi v mrežo.
V sodelovanju s podjetjem Kambič, ki razvija in izdeluje naprave za laboratorije in proizvodne obrate, in s strokovno podporo podjetja Gobnjak, ki izdeluje komplete za gojenje gob in tudi samo goji gobe za prodajo, smo ustvarili inovacijsko skupino, v kateri smo zasnovali večfunkcijsko rastno komoro. Komora je opremljena s senzorji za temperaturo, vlažnost, svetlobo in CO2, ki nam omogočajo uravnavanje teh količin, potrebnih za rast micelijev in gob, in spremljanje potreb micelijev za razvoj in dinamiko rastnih ciklov razmnoževanja.
Pri načrtovanju v roj povezanih komor, kjer se informacije med miceliji lahko izmenjujejo prek mikorize in memristorjev in tako ohranjajo roj v biološkem ravnovesju, nas je vodilo zavedanje, da s personalizirano pridelavo gob sicer optimiziramo gojenje, vendar micelij kot monokulturo iztrgamo iz njegove povezanosti z drugimi organizmi v ekosistemu.
Produkcija: konS ≡ PRAKSA / Laboratorij za izzive (MC Velenje + Zavod Kersnikova)
Partner (tehnična zasnova, razvoj in izdelava prototipa): Kambič laboratorijska oprema d.o.o. (Gorazd Kambič)
Strokovna podpora: Rok Zalar (Gobnjak)
Katalizator inovacij: Jurij Krpan
Producent in svetovalec: Simon Gmajner