Skoči na vsebino
Nova Projekti

Ex.A.R.U.

Dorotea Dolinšek

V projektu Exo Auxiliary Respiratory Unit je vzpostavljen monokulturni rastlinjak, okrog katerega se odvija izkustvena situacija nadzorovanega dihanja, potrebnega za vzdrževanje človeških funkcij, kjer zraka ni, ga primankuje ali pa je neprimeren za vdihovanje. V vesolju, ki je v središču avtoričinega umetniškega interesa, se ta spekulativna situacija kaže kot imaginarna krajina, zaradi katere je mogoče misliti preživetje človeka, ki je fiziološko določen z atmosferskim substratom planeta, s katerega prihaja. Rastlinjak je v umetniškem scenariju zamišljen kot eden od mnogih enot, zasajenih z rastlinami, ki so optimizirane za čimvečjo proizvodnjo kisika, opremljenih s senzorji in zalivalnimi sistemi, ki pridobivajo vodo in nutriente iz človeškega urina, in delujejo kot sistemi za omogočanje živosti (Life Support Systems) za preživetje človeškega telesa v okolju brez zraka.

Dihanje zraka, ki je na planetu Zemlja samoumevno, v projektu Ex.A.R.U. čez izkušnjo hipne asfiksije, postane tisti ultimativni rob, na katerem lahko obiskovalci s pomočjo dihalne maske, ki jim omogoča priklop na rastlinjak, izkušajo in ponotranjijo elementarno nujnost in hkrati efemernost tankega zračnega plašča, v katerega je ovita vsa živost tega planeta.

 

KOLOFON

Umetnica: Dorotea Dolinšek
Strokovna sodelavka: Barbara Sušnik
Razvoj vmesnika, senzornega sistema in programiranje: ::vtol:: (Dmitry Morozov)
Načrt in izdelava konstrukcije: Rompom d.o.o.
Oblikovanje svetlobe na razstavi: Jure Sajovic
Zahvala: prof. dr. Marjana Regvar (Oddelek za biologijo, Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani)

Produkcija:  Zavod Kersnikova – Galerija Kapelica in Laboratorij za umetno življenje
Kurator: Jurij Krpan
Producenta: Sandra Sajovic, Simon Gmajner

CV umetnika

Dorotea Dolinšek je leta 2019 diplomirala iz slikarstva na Akademiji za likovno umetnost v Benetkah. Trenutno pripravlja magistrsko nalogo na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani, smer Video in novi mediji pod mentorstvom Saša Sedlačka ter Natalije Majsove in Jurija Krpana kot zunanjega somentorja. V letu 2018 je bila prostovoljka pri mednarodnem projektu Cosmica Parliament pod umetniškim vodstvom Mihe Turšiča. Leta 2021 je bila na tritedenskem izobraževanju za mlade avtorje v okviru festivala Ars Electronica v Linzu. Na tem istem umetniškem festivalu se je znotraj programskega modula Studio(dys)Topia v letu 2022 predstavila s projektom ‘TerraPort’. Ta je bil v istem letu predstavljen v različnih galerijskih prostorih po Sloveniji. Leta 2021 je prejela študentsko nagrado za eno izmed treh najboljših intermedijskih študentskih del na Mednarodnem festivalu računalniških umetnosti v Mariboru, za projekt ‘Postplanetary state of being’, ki je bil izveden v enoletnem inkubacijskem programu za mlade avtorje Zavoda Kersnikova. V letu 2022 je bila v okviru mreže EMAP (European Media Art Platform) izbrana za dvo-mesečno umetniško raziskovalno rezidenco pri Ars Electronici, s projektom ‘Biosymbiotic Exoskeleton’. Prva iteracija projekta je bila razstavljena na skupinski razstavi Ars Electronica, v Muzeju sodobne umetnosti v Zagrebu ter v Galeriji Kapelica. Istega leta je pričela z eno-semesterskim hibridnim izobraževanjem ‘Founding Lab’ v Linzu, ki je v soorganizaciji Ars Electronice ter Inštituta za digitalne znanosti (IDSA).