Skoči na vsebino

Projekti

Himera

Himera je večletni umetniško-raziskovalni projekt, ki se ukvarja z aktualnimi tehnološkimi preboji in njihovimi morebitnimi učinki na naravo in človeško družbo v prihodnosti. Posveča se ideji ustvarjanja sodobnih himer – negotove prihodnosti človeškega telesa, v kateri je telo znanstveno vzgojeno in kultivirano v novo bitje.

Več

Hoja po vodi

Projekt Hoja po vodi je nastal z avtorjevo občutljivostjo do globalnega preurejanje sveta, ki se lomi na mejah nacionalnih držav, katere so, kljub prislovični civiliziranosti demokracij, regulirane z nasiljem, ki se dogaja v za človeka nevrednih okoliščinah.

Več

Rojstvo in smrt mikrokozmosa

Na razstavi Rojstvo in smrt mikrokozmosa ≡ Raziskovanje neznosne lahkosti so-bivanja s kvasovkami se avtorja Monika Pocrnjić in Andrej Firm z edinstveno perspektivo osredotočata na poudarjanje medsebojne povezanosti med mikroorganizmi, ljudmi in okoljem skozi umetnost.

Več

Atlas Slovenija

Projekt Atlas Slovenija obravnava aktualna okoljska vprašanja antropocena in opazuje spremembe, ki jih ustvarjajo procesi kulturalizacije in komodifikacije okolja, ki imajo za posledico izgubo biotske raznovrstnosti, različne oblike onesnaženja in druge negativne okoljske vplive.

Več

Microbot V.4

Microbot V.4 je robotski in performativni poseg v Stelarcovo telo, ki tematizira vse večjo intimnost strojev in človeškega telesa ter uprizarja možno prihodnost, v kateri bodo telo (telesa) kolonizirali mikro- in nanosenzorji, naprave in roboti, ki bodo povečali naše bakterijske in virusne populacije. Stefan Doepner zadnjih 10 let raziskuje, razvija, koncipira in pomanjšuje robote eksoskeletone.

Več

Kibernetična intima

Ali želimo, da nas roj robotov obravnava z empatijo ali da nas obravnava kot tarčo optimizacije? Instalacija Kibernetična intima raziskuje komunikacijo med ljudmi in mehatronsko obliko življenja. Luči bitij v temi vzbudijo domišljijo obiskovalcev o njihovih namerah in notranjih svetovih. Umetniško delo sproži razmišljanje o tem, kaj pričakujemo od robotov in umetne inteligence.

Več

Širni spleteni svetovi

Projekt Širni spleteni svetovi različne modele strojnega učenja obravnava kot ideološke agente ekstrakcije, kategorizacije in interpretacije ter odpira razmišljanje o tem, kakšni so (novi) zemljevidi in razmejitve, ki jih riše umetna inteligenca, kako njeno delovanje sledi ozemljem, odnosom in genealogijam moči (preteklosti in sedanjosti) ter kakšna je njena vloga v procesih ustvarjanja svetov prihodnosti.

Več

2.8B420K

Čez 2,8 milijarde let bo povprečna globalna temperatura na Zemlji dosegla 147 stopinj Celzija. Tedaj bodo izumrli še poslednji ostanki življenja, preprosti podzemni mikrobi, ki so se zatekli na tečaje. Ta izjemno pomemben trenutek v zgodovini planeta bo minil neopaženo. Projekt 2.8B420K predlaga spomenik, znan kot Objekt, ki bo obeležil prehod planeta iz biološkega v postbiološki sistem in s tem konec življenja na Zemlji.

Več

city{making}sense

Projekt city{making}sense je umetniško znanstvena raziskava urbanega prostora na področju razvoja pametnih mest in z njimi povezanega nadzora javnega prostora (surveillance), umetne inteligence (AI) in velikih podatkov (big data). Projekt raziskuje podatkovno realnost dreves, ki so vsajena v mestno tkivo.

Več

Ex.A.R.U.

S projektom Exo Auxiliary Respiratory Unit avtorica nadaljuje svoje raziskovanje živosti v radikalnih pogojih. V projektu Ex.A.R.U. je vzpostavljen monokulturni rastlinjak, okrog katerega se odvija izkustvena situacija nadzorovanega dihanja, potrebnega za vzdrževanje človeških funkcij, kjer zraka ni, ga primankuje ali pa je neprimeren za vdihovanje.

Več

TerraPort

Navdihnjena z najnovejšimi napori astrobiologije in prototipi teraformiranja planetov, ki naj bi jih ljudje naselili v prihodnosti, je umetnica razvila stroj za avtomatizirano plemenitenje marsovskega regolita, v katerega sadi modelni organizem soje (Glycine max) in ga zaliva z organsko mešanico obdelanega človeškega urina, posušene menstrualne krvi in narezanih las.

Več

Krajinski stroji

S projektom Krajinski stroji Erich Berger nadaljuje z raziskovanjem odnosa med radioaktivnostjo in pokrajino. Še naprej se osredotoča na globoki čas, spektralne pojave, naravne in antropogene krajine, ki pa jih tokrat obravnava na primeru rudnika urana Žirovski vrh ter človeških in nečloveških procesov, ki oblikujejo njegovo preteklost in prihodnosti.

Več